KĄCIK PORAD

Jasnowidz Monika Sunflower Jakubczak.

Możesz kontaktować się ze mną:

biedronka2406@gmail.com

niedziela, 4 grudnia 2011

STRĄCZKOWE I OTRĘBY W ROLI GŁÓWNEJ.

Jedzonko dla leniwych jelit i dla tych, którzy chcą wyeliminować mięso ze swojej diety. 
Dają poczucie sytości na długo, przyspieszają przemianę materii, absolutnie pobudzają perystaltykę i samoistnie zapraszają tam, gdzie " król piechotą chodzi".


Otręby należą do naturalnych produktów roślinnych. Powstają z przemiału ziarna zbóż i są najbardziej wartościową częścią ziarna.
W sklepach dostępne są owsiane, orkiszowe, żytnie i pszenne. Są doskonałym źródłem błonnika pokarmowego, mikro- i makroelementów, w tym żelaza, magnezu, wapnia, cynku, potasu, witamin z grupy B i białka. Otręby regulują pracę przewodu pokarmowego, zwiększa wydalanie kwasów żółciowych oraz cholesterolu w organizmie. Zalecane są dla osób z podwyższonym poziomem cholesterolu oraz zagrożonych miażdżycą. Są też popularne u osób walczących z nadwagą. Błonnik pęcznieje w żołądku i zmniejsza uczucie głodu. Zwiększenie objętości pokarmu przyczynia się do mniejszej ilości spożywania co ułatwia utrzymać smukłą sylwetkę. Otręby oczyszczają również nasz organizm z toksyn. Są swojego rodzaju kuracją dla całego przewodu pokarmowego. 
Źródło:
http://aktywni.pl/aktualnosci/otreby-ulatwiaja-utrzymac-smukla-sylwetk/

Bób, fasola,groch, soczewica, soja - nie tylko pyszne i sycące, ale też bardzo zdrowe i bogate w białka. Warto więc włączyć strączki do diety .
Przez wiele wieków nasiona roślin strączkowych nie cieszyły się w Europie zbytnią popularnością, uchodząc za zbyt ciężkostrawne. Obecnie jednak docenia się ich walory odżywcze i smakowe. Szczególnie zalecane jest wkomponowanie w dietę fasoli i soczewicy, zawierających białka o wysokiej wartości biologicznej.
Oprócz aminokwasów warzywa strączkowe dostarczają cennych węglowodanów, a także błonnik, który skraca czas trawienia i poprawia funkcjonowanie przewodu pokarmowego, co jest ważne szczególnie dla osób dbających o linię. A to jeszcze nie wszystko - strączki dostarczając do organizmu witaminy z grupy B, wapń, fosfor, żelazo, miedź, cynk i jod.
źródło: http://www.w-spodnicy.pl/Tekst/Zdrowie/526941,1,Dieta--rosliny-straczkowe-w-diecie-bob-fasolagroch-soczewica-soja-.html#aGalery
Kotlety z fasoli białej, brązowego ryżu i otrębów. 

Składniki niezbędne:
- 2 torebki ugotowanego brązowego ryżu
- 1 puszka fasolki białej
- 1 marchewka surowa starta na tarce na grubych oczkach
- dowolny kawałek pora drobno pokrojonego
- 1 garść otrębów( najlepiej przeczyszczają pszenne)
- czosnek ilość według uznania
- przyprawy: sól, pieprz , sos sojowy, papryka słodka i jakie tam kto lubi
- 2 łyżki mąki kukurydzianej lub innej


Przygotowanie.
1 torebkę ryżu, fasolkę i czosnek zmiksować na masę, w której będą grudki. Nie może zbyt za miałka.
Dodać do tego drugą torebkę ryżu w całości, startą marchew, pokrojony por, mąkę przyprawy, otręby i wymieszać.
Rączki zmoczyć w wodzie i formować kotleciki wielkości jakiej chcecie. Oprószyć je mąką i otrębami. Smażyć na rozgrzanym dobrze tłuszczu aż się zrumienią. Odsączyć na papierowym ręczniku i gotowe.
SMACZNEGO.
Ps. ja jeszcze wkładam je do piekarnika z krążkiem cebuli i plastrem pomidora.


Wegańska szarlotka z kaszy mannej z otrębami.

Składniki:
- 1 i 1/2 kilograma jabłek winno- kwaskowych lub kwaśnych
- 1 szklanka mąki pszennej
- 1 szklanka kaszy mannej
- 1 szklanka cukru brązowego
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia lub sody.
- kostka masła roślinnego
- cynamon
- otręby garść

Przygotowanie.
Mieszamy ze sobą mąkę, kaszę manną, cukier i proszek do pieczenia, otręby.
Jabłka obieramy i kroimy na drobne kawałki. Formę smarujemy tłuszczem i posypujemy bułką tartą.
Do przygotowanej formy wsypujemy 1 szklankę wcześniej przygotowanej mieszanki ( mąka , kasza, cukier, proszek, otręby), trzemy na tarce o grubych oczkach masło roślinne uprzednio dobrze schłodzone. Na to nakładamy pierwszą warstwę jabłek. Posypujemy cynamonem po wierzchu. Przystępujemy do robienia drugiej warstwy.
Wysypujemy drugą szklankę mieszanki, na to masło, jabłka i cynamon. I trzecia warstwa tak samo.
Ciasto przykrywamy folią aluminiową  i wkładamy do średnio nagrzanego piekarnika . Pieczemy 1 godzinę w temperaturze 180 stopni. Po godzinie zdejmujemy folię i jeszcze 15 min. przyrumieniamy wierzch ciasta.

Najlepiej smakuje na ciepło lub na drugi dzień.